Arkkitehtuuri- ja designmuseossa (Korkeavuorenkatu 23) järjestetään 5.2.2026 klo 16:00–17:30 Erkki Mäkiön teoksen julkistamistilaisuus.

Muistiinpanoja” on puheenvuoro korjattavan ja aikaa kestävän rakentamisen puolesta. Teoksen keskeinen viesti on, että rakennuksia tarkastellaan liian usein vain julkisivujen kautta, vaikka niiden todellinen olemus piilee rakenteissa. Mäkiö muistuttaa, että kaikkein pitkäikäisimmät rakennukset ovat usein rakenteellisesti selkeitä ja korjattavia, vaikka niitä ei juuri käytetä uuden rakentamisen esikuvina. 

Teos on syntynyt yhteistyössä arkkitehti, TkT Netta Böökin ja graafikko Päivi Helanderin kanssa. Sen julkaisee Arkkitehtuuri- ja designmuseo.

//admuseo.fi/tapahtuma/kirjanjulkistus-muistiinpanoja-erkki-makion-havaintoja-rakennuksista-ja-korjauksesta/