ICOMOS Suomen osaston vuosikokous pidetään Tieteen ja toivon talolla Puistokatu 4:ssä 14.3. klo 17–21. Aloitamme vuosikokouksella, jossa käsitellään myös osaston sääntöjen muuttaminen, josta ensimmäinen käsittely oli viime vuosikokouksessa. Vuosikokousasiakirjat liitteenä.

Vuosikokouksen jälkeen on seminaari, jossa juhlistetaan sähköisen julkaisun Kesäparatiisi ja vaihtuvat vallat – Terijoen ja Kannaksen rannikon huviloista ja maailmansotien seurauksista ilmestymistä (toim. Netta Böök, 2024). Julkaisu on ladattavissa Suomen ICOMOSin verkkosivuilta. Seminaarissa on näytteillä selailukappale uudesta julkaisusta.  

Seminaari alkaa arviolta klo 18, ja siihen on mahdollista osallistua erikseen. Tarjoilun vuoksi tilaisuuteen pyydetään ilmoittautumista 12.3. mennessä otsikkokentällä ”Ilmoittautuminen vuosikokoukseen /& seminaariin” osoitteeseen sihteeri@icomos.fi.

Tilaisuuden aikataulu:

18.00 Talon edustajan esittely

18.15 Verkkojulkaisun Kesäparatiisi ja vaihtuvat vallat (Netta Böök) ja teoksen The Look of Leisure esittely (Laura Berger)

18.30 Päivi Helander kertoo julkaisun graafisen ilmeen luomisesta.

18.40 Timo Keinäsen esitys ”Arkkitehti Frithiof Mieritz, norjalainen tyyli Seurasaaresta Kannakselle”

19.10 vapaata keskustelua ja tilaisuus nauttia tarjoiluista

  1. Vuosikokous 2025 esityslista
  2. Toimintakertomus 2024 ja liitteet
  3. Tilinpäätös 2024
  4. Toimintasuunnitelma 2025
  5. Talousarvio 2025
  6. Toiminnantarkastus 2024
  7. Vanhat säännöt, päivitetyt säännöt (muutokset näkyvät) ja uudet säännöt